Rola witaminy C w profilaktyce przeciwstarzeniowej

Rola witaminy C w profilaktyce przeciwstarzeniowej

Proces starzenia się skóry jest nieunikniony, jednak możemy go znacząco spowolnić stosując odpowiednie działania prewencyjne. W głównej mierze za przyspieszenie starzenia się skóry odpowiada promieniowanie UV a konkretnie UVA, którego natężenie nie zmienia się wraz z porami roku i które przenika przez chmury, szkło i naskórek. Dodajmy do tego nadmierny stres i życie w zanieczyszczonym środowisku a otrzymamy czynnik zapalny do szybszej degradacji włókien kolagenowych, elastynowych i kwasu hialuronowego.


Witamina C (kwas askorbinowy) to substancja wspomagająca ochronę przeciwsłoneczną o silnym działaniu antyoksydacyjnym, która uczestniczy w neutralizowaniu reaktywnych form tlenu i azotu, chroniąc komórki przed powstawaniem uszkodzeń oksydacyjnych prowadzących do szybszego starzenia się skóry. Jest ona niezbędna do syntezy kolagenu. Stymuluje także syntezę ceramidów, odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry. Witamina C musi być dostarczona do organizmu z zewnątrz a jej nadmiar jest z niego wydalany.

Działanie witaminy C:

  • Redukcja zmarszczek
  • Poprawa elastyczności skóry
  • Wzmocnienie naczyń krwionośnych
  • Rozjaśnienie przebarwień poprzez hamowanie tyrozynazy
  • Zmniejszenie stanów zapalnych także przy trądziku różowatym
  • Ochrona przed rumieniem i poparzeniem skóry przez promieniowanie UV

Najbardziej aktywną biologicznie formą witaminy C jest kwas L-askorbinowy, który w kosmetykach powinien znajdować się w 10-20% stężeniu (wyższe stężenia wykazują działanie drażniące) o pH nie wyższym niż 3,5% – dzięki temu mamy pewność, że nastąpi prawidłowa penetracja przeznaskórkowa. Coraz częściej w preparatach kosmetycznych można spotkać kwas 3-O-etylo-askorbinowy lub tetraizopalmitynian askorbylu, które wykazują większą stabilność chemiczną od kwasu L-askorbinowego i jego pochodnych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej efektywności działania.

Witamina C potrzebna do produkcji kolagenu jest obowiązkową substancją czynną w trakcie zabiegów medycyny estetycznej i laseroterapii. Bez niej zabiegi nie będą w pełni efektywne. Co ważniejsze w trakcie zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii kluczowym jest aby nie tylko suplementować ją doustnie ale również miejscowo tak by maksymalnie wysycić nią tkanki poddawane procedurom zabiegowym. Dlatego tak ważne jest aby pacjent zgłosił się do kosmetologa w celu dobrania odpowiedniego dla potrzeb skóry preparatu do pielęgnacji pozabiegowej oraz domowej. Nie wolno też zapominać o stosowaniu kremu z filtrem, gdyż bez niego każde działania spowalniające starzenie się skóry będą bezskuteczne.

Zabiegi w Revision z wykorzystaniem wit C:

  • NanoFrax® mezoterapia frakcyjna
  • Peelingi chemiczne Mediderma z dodatkiem C-peel
  • Mezoterapia igłowa z wit. C