Wpływ zanieczyszczeń powietrza na skórę​

20200128_130905_0000

Czy wiesz, że w ostatnim roku około 400 osób w Krakowie zmarło z powodu zanieczyszczenia powietrza?

Smok Wawelski już dawno przegrał starcie na symbol miasta .. zwłaszcza w okresie zimowym króluje tu groźny i bezwzględny smog. Atakuje powoli i sieje spustoszenie w całym organizmie. Wiele słyszy się o wpływie zanieczyszczeń na układ oddechowy, a czy zastanawiałaś się jaki wpływ mają zanieczyszczenia na skórę?

Otóż skóra to nasz największy narząd, jej powierzchnia u człowieka wynosi od 1,5 do 2 m². Smog może mieć fatalny wpływ na jej funkcjonowanie, objawia się to przede wszystkim przez powstawanie zmian skórnych, przebarwień, reakcji kontaktowych czy zmarszczek. A badania brytyjskich lekarzy wykazują związek smogu z występowaniem nowotworów skórnych. Dlatego odpowiednia pielęgnacja skóry to nie tylko dbanie o dobry wygląd ale przede wszystkim o zdrowie.

Znajdujące się w dymie smogowym związki chemiczne mogą ulegać rozpadowi pod wpływem promieniowania słonecznego na wolne rodniki. Ich niewielkie rozmiary umożliwiają przenikanie przez warstwy skóry, a co za tym idzie niszczą wszystko co napotkają. W rezultacie wywołują stany zapalne czy odwodnienie. Dodatkowo smog skutecznie ogranicza dostęp tlenu przez co skóra staje się mniej elastyczna i przedwcześnie się starzeje – co wpływa na widoczne pogłębianie się zmarszczek. Zatem nie wystarczy osłonienie ust szalikiem czy maską aby całkowicie ustrzec się przed negatywnym wpływom zanieczyszczeń powietrza na skórę. Należy również pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Obecnie producenci kosmetyków prześcigają się w tworzeniu preparatów „ przeciwsmogowych” jednak my wiemy, że najważniejsza jest podstawowa, systematyczna pielęgnacja.

Każdego dnia oczyść skórę na twarzy, szyi i dekolcie zaraz po powrocie do domu, pamiętaj też o dokładnym umyciu rąk – te banalne zasady stają się naprawdę istotne w codziennej pielęgnacji i dbaniu o zdrowie skóry. Twoje oczy też są narażone na smog! Nie zapominaj o nich. Więc przy oczyszczaniu twarzy sięgnij po dodatkowy płatek kosmetyczny i przemyj powiekę solą fizjologiczną. Zapewne słyszałaś, że wolne rodniki osadzają się na skórze i podstawowe oczyszczanie może być niewystarczające w 100% więc zaatakujemy je z podwójną siłą 😉

Sięgnij po antyoksydanty– kremy z witaminą E, C czy kwasem ferulowym dobrze nałożyć rano i wieczorem. Użyte rano będą wspomagały neutralizację wolnych rodników przez cały dzień a nałożone wieczorem przyspieszą regenerację skóry po całym dniu. Ważne też aby kosmetyki używane rano posiadały filtry UV. Stanowią one nie tylko ochronę przed poparzeniami słonecznymi ale też barierę ochronną przed smogiem. Składniki dymu osadzające się na skórze zabezpieczonej filtrami UV w mniejszym stopniu będą przez nią wchłaniane a co za tym idzie nie będą jej uszkadzały tak jak skóry „niezabezpieczonej”.

Już na pierwszy rzut oka widać, że toczymy nierówny pojedynek ze smogiem ale warto działać i odpowiednio pielęgnować skórę.

Co jeszcze możemy zrobić aby zmniejszyć emisje spalin? Sposobów jest naprawdę wiele, jeden z nich to przyjazd do nas na zabiegi oczyszczające autobusem lub tramwajem 😉